رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸
  • کد خبر : ۱۲۰۵
  • چاپ خبر : رفع تنبلی ناشی از تاثیرات سو روحی روانی – قسمت دوم
رهایی از تنبلی
ایجاد هدفی بزرگ , راهی برای رفع تنبلی

رفع تنبلی ناشی از تاثیرات سو روحی روانی – قسمت دوم

چگونه از تنبلی کردن رهایی پیدا کنیم؟ ذهنیک : در دومین قسمت از رفع تنبلی های ناشی از عوامل سو روحی روانی , به دومین روش جهت رفع آن نیز میپردازیم یکی از مشکلات انسانها که به دنبال آن تنبلی گریبان گیرشان میشود ; عدم وجود هدفی بزرگ و با ارزش است. صد البته انسانهای بزرگ اهداف کوچکی هم […]

چگونه از تنبلی کردن رهایی پیدا کنیم؟

ذهنیک : در دومین قسمت از رفع تنبلی های ناشی از عوامل سو روحی روانی , به دومین روش جهت رفع آن نیز میپردازیم

یکی از مشکلات انسانها که به دنبال آن تنبلی گریبان گیرشان میشود ; عدم وجود هدفی بزرگ و با ارزش است.

صد البته انسانهای بزرگ اهداف کوچکی هم داشتند اما ; هدفی بزرگتر را نیز همیشه در زندگیشان نشانه می رفتند.
شاید به آن هدف نمیرسیدند ولی ; همین که هدفشان برای آنها با ارزش بود , آنها را به انسانی فعال و تکامل گرا تبدیل میکرد.

قبل از اینکه روش دوم را (جهت رفع تنبلی کردن) کاملتر برایتان توضیح دهیم ; هدفی بزرگ و همچنین چند هدفی که میتوانند قابل تقدیر و همیشگی باشند را به شما معرفی خواهیم کرد ;

یکی از بزرگترین اهداف که در حقیقت هدفی ثابت و وظیفه ی همه ی انسانها در زندگیست ; رسیدن و تداوم انسانیت است ; که در آن فرد تمام زندگیش را بر پایه این اعتقاد که انسان با انسانیت جاودان خواهد ماند , سپری میکند و البته هدفهای کوچکتری را نیز برای خود با توجه به هدف بزرگش انتخاب میکند.

اهدافی نیز وجود دارند که با توجه به اینکه ; میتوان تا آخر عمر به عنوان هدفی بزرگ ادامه شان داد , جزو بزرگترین اهداف دسته بندی میشوند;

مانند اشتیاق برای کسب علمو دانش , عشق ورزیدن و مراقبت از خانواده , موفقیت در کسب و کار , و اهدافی که شبیه به همینها میتوان , در تمام عمر به دنبالشان بود.
حتی شما میتوانید چند هدف بزرگ را با هم در نظر داشته باشید , و رسیدن به انها را جزئی از قانون زندگیتان بدانید.

حال زمان آن رسیده اگر هدف بزرگی ندارید این هدف را برای خود ترسیم کنید , و برای آن به زندگیتان مسیری منظم بدهید..
وقتی شما هدف بزرگی نداشته باشید , مسلما مسیری هم برای حرکت ندارید و در بهترین حالت فقط یک مسیر را به دورخود میچرخید , پس ; یا بسیار کند حرکت میکنید و یا اصلا راههایتان همیشه برایتان تکراری بنظر خواهد رسید.
هرچند تکرار هم گاهی تاثیراتی مثبت دارد , اما باید به تکرارها هم تنوع داد.

شما تا وقتی برای زندگیتان ستونهای اصلی و فرعی قرار ندهید , با پس لرزه ای هم زندگیتان آسیب پذیر خواهد بود.اینجا منظور از ستونها ; همان اهداف هستند.

اکنون که متوجه شدیم عدم وجود هدفی بزرگ میتواند باعث تنبلی در فرد شود و نیاز به وجود یک هدف از ملزومات شروع رفع تنبلیست . پس با توجه به تذکرات زیر هدفی را برای خود ترسیم نمایید;

۱-بهتر است اهداف بزرگی که قرار است بیشترین تمرکز را بر رویشان داشته باشید , بین ۱ تا ۴ مورد باشد. و بدین ترتیب ; به اهداف کوچکترتان به چشم پلکانی به سوی اهداف بزرگ زندگی نگاه کنید.

۲-هدفتان را هدفی مثبت در نظر بگیرید و از اندیشیدن به اهداف منفی که به دیگران آسیب میزند بپرهیزید ; چون در غیر این صورت یکی از ارزشمندترین داشته های انسان; یعنی انسانیت شما را خدشه دار خواهد کرد.

۳-برای انتخاب اهدافی که نیاز به مهارت و حرفه ای مشخص دارد ; با دیدی معقولانه تر تصمیم بگیرید به این شکل شما در زمینه ای که مستعد هستید بیشتر احتمال رسیدن به هدف را خواهید داشت.

۴-وقتی هدفی را انتخاب کردید و از آن مطمئن شدید باید بدانید که ; اگر اهداف کوچکتان محقق نشدند شما باید و باید به خاطر اهداف بزرگتان راه را ادامه دهید;

قطعا تمام راههای فرعی باید به راههای اصلی متصل شوند و بدون راه اصلی راههای فرعی ارزش چندانی نخواهند داشت.

پس اهداف اصلی و بزرگتان را همیشه در الویت قرار دهید.

برای مثال ; اگر شما در معامله ای موفق نبودید نباید ناامیدانه زندگی را پیش ببرید ; چون هدف اصلیه شما خانواده شماست ; هدف اصلی شما نمایش انسانیت شماست ; هدف اصلی شما هر چه که هست , باید نگاهتان به همان هدف متمرکز باشد و بخاطر از دست رفتن اهداف کوچک , اهداف بزرگتان را فراموش و رها نکنید.این باید جزئی از قانون زندگی شما باشد.

۲+
کانال تلگرام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه
هزاران مطلب ذهنیک را فقط در صفحات اجتماعی ذهنیک مشاهده نمائید

جهت ورود به هر یک از صفحات ما روی یکی از گزینه های زیر کلیک فرمایید

جهت مشاهده ی خود سایت بر روی علامت ضربدر کلیک کنید